Jak na patinování
Je to způsob, díky němuž si ve vlastním interiéru vytvoříte úžasnou nostalgickou atmosféru.
Komoda je velmi výrazný kus nábytku, který na sebe dokáže upoutat pozornost. Proto byste jí také měli věnovat patřičnou péči. Aby ve vašem interiéru opravdu vynikla, vyplatí se trochu si s ní pohrát. Díky patinování vám pak může sloužit jako stylový prvek ještě mnoho dalších let.
Jedním z pravidel interiéru ve stylu vintage je to, že by měl vyprávět určitý příběh. Zvolte jako středobod jeden klíčový prvek, který váš domov rozzáří. Může to být milovaná věc po babičce nebo něco, co seženete v bazaru. Pokud se pustíte do patinování komody, zabere vám příprava, práce a schnutí asi 7 hodin. Tento projekt je vhodný na víkend a pro mírně pokročilé.
Než se pustíte do patinování, budete muset z komody odstranit veškeré kování. Pokud je komoda nalakovaná, zbruste ji brusnou houbičkou, smirkovým papírem nebo elektrickou bruskou až na holé dřevo. Pak ji také důkladně očistěte od nečistot a prachu z broušení.
Natřete komodu první vrstvou. My jsme použili Balakryl UNI S2030-Y. Na místa, kde chcete vytvořit odřený efekt, naneste svíčkou vosk. Díky tomu další nátěry tolik nepřilnou a efekt bude výraznější. Vybírejte místa, která by se po dlouhém užívání odřela přirozeně – hrany, okolí kování u zásuvek apod.
Až první vrstva dobře zaschne, pusťte se do nanášení druhé. I tuto vrstvu nechte zcela zaschnout. Pro druhou vrstvu jsme použili tmavši odstín Balakryl UNI S1030-G40Y. Tuto barvu i další moderní odstíny vám rádi natónujeme v tónovacích centrech.
K probrušování použijte smirkový papír nebo brusnou houbičku. A zaměřte se právě na ta místa, na která jste předtím nanesli vosk. Celý postup opakujte (včetně nanesení vosku na další vhodná mista) i se třetí barvou, v našem případě Balakryl UNI s NCS kódem S1510-R90B. Po úplném zaschnutí třetí vrstvu znovu opatrně probruste na místech s voskem. Nakonec očistěte a našroubujte zpět kování.
Pokud patinujete více barvami, postupujte vždy krok za krokem, odstín po odstínu. Nejdříve si vše vyzkoušejte na menší ploše, abyste viděli, jak vypadá výsledek vašeho barevného „křížení“. Teprve pak se pusťte do něčeho většího. Komodě a dalším větším kusům nábytku věnujete při patinování hodně času a péče. Proto jim následně ve svém interiéru vyčleňte významné a viditelné místo.
Inspirovali jsme vás k vlastnímu projektu? Tvoříte rádi s Balakrylem? Dejte nám o tom vědět. Sdílejte na Facebooku a Instagramu své fotky nebo videa s hashtagem #balakryl. Rádi bychom je využili pro naši společnou kampaň Svět v lepších barvách. Děkujeme.
Je to způsob, díky němuž si ve vlastním interiéru vytvoříte úžasnou nostalgickou atmosféru.
Když se pouštíte do patinování, nemusí se vždy jednat o velké kusy nábytku. Dobře vám poslouží i drobnější předměty.
I na první pohled tak obyčejná věc, jako je plechový kyblík, může zafungovat díky patinování jako zajímavý doplněk interiéru.