Jak na styl vintage

Jedním z pravidel interiéru ve stylu vintage je také to, že by měl vyprávět určitý příběh. Zvolte jako středobod jeden klíčový prvek, ideálně nějaký ikonický kousek, který váš domov rozzáří. 
Připraveno ve spolupráci s Alexandrou Dýckovou​

 

Vyprávějte příběhy

Co je to vintage?

Jde v podstatě o jakoukoliv starou, klasickou věc. Tedy něco, u čeho čas prověřil kvalitu. Zároveň s „vintage“ mnozí používají termíny „retro“ nebo „antique“. Což není to samé. Retro odkazuje na novější věci, které se po dvou nebo třech dekádách znovu dostávají na výsluní, nebo i úplně nové předměty, které ty klasické pouze připomínají. Označení antique pak zahrnuje mnohem starší předměty, třeba sto i více let staré. 

Jak staré je vintage?

Vintage se dá zařadit zhruba do 30. až 70. let minulého století. I proto jsou základem vintage kromě historického nádechu spíše tlumené odstíny přírodních barev a jednoduchost. Rozjásané, veselé barvy doprovázejí retro a podobu tradičních starožitností asi dokážete odhadnout. Co se týká materiálů, vintage sází na klasiku – dřevo, kov, sklo nebo keramiku. Praskliny, rez, stopy času dodávají věcem šmrnc a cílem je zvýraznit je, nikoliv zakrývat. A odtud je už jen krůček k patinování.

Existuje univerzální styl?

Do každého bytu se hodí něco jiného. Důležitou roli hraje to, co máme sami rádi, a také možnosti, velikost, světlost a další dispozice prostoru, který chceme zařizovat nebo vylepšit. Podoby interiéru mohou být různé – třeba drsnější verze s industriální atmosférou, kdy využijete černou Balakryl Tabulovou barvu, nebo naopak jemnější s pastelově patinovanými prvky. Cest, kterými se při své výpravě do minulosti můžete vydat, je zkrátka nespočet.

Jak začít se zařizováním?

Je jasné, že většina z nás nemůže měnit interiér každé dva roky. Udělejte si doma neutrální základ a ten ozvláštněte výrazným solitérem nebo zajímavými doplňky. Trendy v interiéru přicházejí pomaleji než v módě. Zatímco oblečení se mění každý rok, interiérové styly se proměňují zhruba po pěti letech. Když si vytvoříte svůj, ve kterém vám bude dobře, bude vaše bydlení nadčasové.

Co je právě nejvíce IN?

Prakticky jakýkoliv solitérní vintage kousek dobře zapadne i do moderního interiéru a výrazně ho oživí. Můžete díky němu kombinovat různé styly, což je koneckonců asi nejaktuálnější trend. Stejně jako v módě i v interiérovém designu už jednoduše bylo všechno a nyní se to jen opakuje a prolíná. Díky tomu si každý z nás může vytvořit vlastní „podstyl“ s nezaměnitelným rukopisem.

Seznamte se: Alexandra Dýcková

Dvorní designérka Balakrylu vystudovala grafickou školu Václava Hollara. Po studiích založila značku Sejto TEXTILE DESIGN, zaměřenou na návrhy a potisky látek. Po deseti letech začala pracovat jako interiérová designérka. Proměňovala interiéry pro časopisy Marianne Bydlení nebo Elle Decoration. A co má doma? „Mám ráda různé styly, u mě doma najdete mix všeho. Může to být staré, retro, moderní, trochu barevné, trochu minimalistické, nechybí kousek skandinávského stylu," říká Saša. Jsme rádi, že je nyní vaší průvodkyní světem barev Balakryl.