Jak připravit barvy před natíráním

Máme doma barvu, a co teď? Už se nemůžeme dočkat, až se pustíme do práce. Ale jak na to, abychom neměli barvu všude a nezačínali, aniž nám půlka věcí chybí? Důležitá je příprava, kterou si nyní připomeneme. A pak hurá na natírání!

Ještě než začneme...

Ještě než sejmeme víčko z plechovky s barvou, hoďme na sebe něco, s čím se naše garderóba ochotně rozloučí, a na ruce navlékněme rukavice – hledat je, když už jsme od barvy, je pozdě. Představme si, že natáčíme televizní pořad pro kutily, a hezky si vyrovnejme vedle sebe všechny barvy, štětce, válečky a také sítko.


 

Jak správně postupovat

Správný postup přípravy konkrétní barvy najdeme vždy na etiketě nebo v technickém listu výrobku.

Pořádná příprava je základ

Očistíme víčko od nečistot a pomalu ho sejmeme. Je dobré mít doma speciální otvírák, ať se nemusíme trápit se šroubovákem. Pokud na nás vykoukne škraloup, okapeme ho přes síto zpět do plechovky. Barvu pak velmi důkladně promícháme dřívkem. Nezapomeňme míchat barvu pokaždé, když ji necháme stát, např. mezi nátěry. Jestliže budeme barvu ředit, přidáváme vodu po velmi malých dávkách a za stálého míchání. Ideální je vždy si na etiketě nebo v technickém listu výrobku přečíst, jak správně barvu ředit.

Ředíme přiměřeně

Zejména u vodou ředitelných barev musíme dát pozor, abychom barvu nenaředili až moc. Na velké přídavky vody jsou citlivé zejména akrylátové nátěry jako Balakryl UNI, Dixol a Sportakryl. Přeředěná barva začne pěnit, u bezbarvých laků se projevuje viditelným bělavým zabarvením nátěrového filmu. Celkově snižuje lesk i kvalitu nátěru.

Ředíme vodou ředitelné barvy?

Barvy Balakryl jsou připravené přímo k použití a nemusí se ředit.  Ředění je nutné pouze v několika případech. Jestliže barvu budeme na povrch stříkat (pneumatickou nebo tlakovou pistolí Airless), přidáváme maximálně 5–10 % vody. Budeme-li povrch penetrovat, barvu ředíme 2–5 % vody.

Ředíme latexové barvy

Ty se výrazněji zředí pouze k napouštění (penetraci) podkladu. Barvy, které jsou určené k nátěru savých podkladů (omítek), např. Balakryl Latex, se se zředí více. Výrobky určené na méně savé materiály, např. Balakryl UNI nebo Sportakryl, se obvykle neředí, nebo jen v nejnutnější minimální míře.