Kdy natírat dřevo a kov
Abychom docílili dokonalého nátěru, nestačí pouze správné ošetření materiálu nebo technika. Velmi důležité je také počasí a teplota.
Stará dřevěná okna jsou krásná, proto stojí za to je zachovat, opečovat je a prodloužit jejich životnost.
Začneme dokonalým umytím starého nátěru a odstraníme nepřilnavé části starých nátěrů a lehce přebrousíme celý rám. Místa, kde byl nátěr odstraněný až na dřevo, musíme napustit a natřít základní barvou Balakryl Základ. Tmel bychom měli používat co nejméně a na venkovních plochách prakticky vůbec. V místech, kde se tmel použije, je totiž snížena odolnost vůči povětrnostním podmínkám. Pod barvy Balakryl UNI nebo Balakryl Okna Dveře se hodí akrylátový tmel. Před obnovením nátěru je nutné také zkontrolovat, zda lze s oknem dobře manipulovat. V opačném případě musíme plochy v místě dotyku zbrousit.
Je nezbytné okna důkladně omýt ředidlem a pak přebrousit brusným papírem. Při odstraňování nátěrů může dojít i k vydrolení starého sklenářského tmelu. Tím musíme tato místa opět opravit. Sklenářský tmel nanášíme až na povrch, který je napuštěný napouštědlem! Tmel před použitím důkladně prohnětemev ruce, aby měl stejnoměrnou konzistenci. Pokud je příliš olejovitý, zabalíme ho nejdříve do novinového papíru a přebytečný olej odsajeme. Poté se tmel vtlačí do mezer a pomocí špachtle se zahladí do roviny se starým tak, aby přilnul ke sklu a vytvořil vodotěsný spoj. Sklenářský tmel je velmi mastný a vysychá i několik měsíců. Proto se k jeho přetření vrátíme ještě jednou po jeho ztvrdnutí a důkladném omytí.
Při větším znehodnocení původního nátěru odstraníme starou barvu pomocí odstraňovače starých nátěrů nebo opalovací horkovzdušnou pistolí. Při této činnosti nesmíme zapomenout na bezpečnostní opatření. A také pozor na sklo! Při opalování starých nátěrů by mohlo prasknout. Největší nebezpečí prasknutí hrozí v rozích, kde se vyskytuje nejsilnější vrstva barvy, a tudíž musíme tato místa déle zahřívat. Sklo ochráníme destičkou, kterou si přidržíme v druhé ruce proti sklu. Vyhněme se nátěrům zašedlého dřeva. To je již příliš degradované. Pouze zdravé žluté dřevo má smysl natírat. V případě zašedlého dřeva je nutné povrch zbrousit až na zdravé dřevo.
Při aplikaci nátěru je důležité, aby barva vytvořila těsnění. Proto natíráme i spoj okenní tabule s rámem tak, aby barva byla asi na 2 mm skla. Pomůžeme si krycí lepicí páskou, kterou nalepíme na sklo 2–3 mm od okraje okenního křídla. Pásku odstraníme, když je barva téměř suchá. Kdyby uschla úplně, mohla by se sloupnout i s barvou.
Abychom docílili dokonalého nátěru, nestačí pouze správné ošetření materiálu nebo technika. Velmi důležité je také počasí a teplota.
Při natírání dětských potřeb myslíme v první řadě na zdraví dětí. Nátěry těchto předmětů musí splňovat velice přísné normy.