Jak upravit kov před natíráním

Je chybné domnívat se, že existuje barva na rez. První a také nejdůležitější krok při natírání kovu je právě odstranění rzi. Prodloužíme tím výrazně životnost kovového materiálu. Podívejme se na nejčastější způsoby odstranění rzi.

Jak odstranit rez?

Ručně

Možností, jak odstranit zrezivělý povrch kovu, je celá řada. Doporučujeme vyhnout se ručnímu broušení, protože je velmi zdlouhavé a namáhavé. Pokud byste se pro tento způsob přesto rozhodli, zaměřte se především na sváry a spoje. Na broušení použijeme drátěný kartáč a brusný papír.

Otryskáním – doporučujeme

Nejúčinnější je odstranění rzi otryskáním. To se používá nejvíce na větších konstrukcích, ale je možné i použití malých otryskávacích pistolí na menší plochy.

Strojově

Práci nám usnadní použití brusky, případně i elektrické vrtačky s drátěným kotoučem, nebo nástavcem s pryžovým kotoučem s brusným papírem.

Odrezovačem

Používáme v konečné fázi při odstranění rzi. Aplikovat můžeme oplachové, nebo bezoplachové odrezovače. Povrch následně očistíme vodou. Pokud není možno u bezoplachových odrezovačů použít oplach vodou, je třeba alespoň z povrchu setřít volné nečistoty a ve vodě rozpustné soli.

Natírání kovu

Začínáme odmaštěním

Nejvhodnější a nejúčinnější odmaštění je pomocí speciálních odmašťovacích prostředků. Důležité je rychlé vysušení povrchu po oplachu, protože jinak dochází k tzv. mžikové korozi na mokrém povrchu. Pokud jsme použili odrezovač, odmašťovat povrch nemusíme. Pro odmaštění lze použít i vhodná rozpouštědla, která však nejsou šetrná k životnímu prostředí a nebudou tak účinná jako speciální odmašťovací přípravky.

Natíráme pozink a hliník

Před nátěrem opět odmastěte pomocí speciálních odmašťovacích přípravků. Čerstvě lesklé plechy nechte nějakou dobu bez nátěru a doporučujeme použít speciální základní barvy, u nichž výrobce deklaruje použití na čerstvě pozinkovaný plech.

Jaká je nejlepší barva na kov?

Balakryl Kov 2 v 1 se používá pro nové i renovační nátěry zejména pozinkovaného, železného nebo ocelového plechu, lehkých kovů a oceli. Tato barva je vhodná na střešní krytiny, potrubí, kovové ploty, zábradlí a klempířské výrobky.

Prevence se vyplatí

Předcházejte korozi a použijte vodou ředitelnou antikorozní barvu Balakryl Antikor určenou k novým i renovačním základním nátěrům kovů, plechů, hliníku, oceli, mědi, zinku, litiny, galvanizovaných povrchů a dalších.