Jak chránit dřevo před sluncem

Dřevo je přírodní surovina, proto patří mezi jeho úhlavní nepřátele vlhkost, škodlivé organismy, změny teplot a také v neposlední řadě UV záření. Jak tedy ochránit dřevo, které nemá šanci se slunci vyhnout, a proč mu vlastně UV záření tolik vadí?

Dřevu rozumíme a víme, co je pro něj dobré

Když chybí lignin

Dřevo pod vlivem UV záření mění barvu, a pokud je současně vystaveno působení vody, vyloženě mu to ubližuje. UV paprsky totiž uvolňují z nechráněného dřeva lignin, což je měkká hmota mezi letokruhy nazývaná také „beton“ dřeva. Změklý lignin pak postupně vyplavuje déšť, až zůstane jen světlá celulóza. Dřevo je tak oslabené, stává se křehkým a šedne.

Dnes už krev nestačí

Našim předkům stačila volská krev. Natírali s ní v létě vše, chalupy, chlívky i ploty a tahle primitivní metoda dřevo dokonale ochránila. V krvi obsažená bílkovina abumin totiž na slunečním žáru ztvrdla, takže se krev nerozpouštěla ve vodě a nesmyl ji ani déšť. Moderní doba si však žádá moderní způsob ochrany, i vzhledem ke stále agresivnějším vlivům ovzduší

Nová doba si žádá své

Už víme, co dřevu škodí. Podívejme se teď, které produkty na něj naopak působí jako balzám. V první řadě jsou to tenkovrstvá lazura Dixol a silnovrstvá lazura Telux. Můžete je použít pro nové i renovační nátěry všech druhů dřeva a dřevěných prvků v exteriéru. Vřele doporučujeme použít Venkovní lak. Je dokonale pružný a dřevo se díky němu neloupe a nepraská. Můžete jej bez obav použít i k ochraně dětského zahradního nábytku a hraček. Pod naše lazury a laky vždy doporučujeme použít bezbarvé fungicidní a insekticidní Napouštědlo. To ochrání dřevo hodně do hloubky. O všech zmíměných produktech si můžete přečíst více podrobností a specifikací zde.

Dobré vědět

Naše barvy obsahují tzv. UV blokátory, díky kterým dřevo nezešedne. Výzkumu a vývoji vděčíme i za to, že nátěrové hmoty Balakryl vydrží podstatně déle a nemusí se tak často renovovat.