Jak natřít dřevěný nábytek

Nábytek si většinou kupujeme s finální povrchovou úpravou. Výjimku tvoří ti z nás, kteří si dovedou udělat poličku, skříňku nebo stoleček sami. Takto vyrobený nábytek je pak nutno opatřit ochranným nátěrem.

Oprava nátěrů starých skříní

Můžeme zvolit opět bezbarvý, lazurovací nebo krycí nátěr. Platí zde stejné zásady a postupy jako u nátěru dveří, které jsou popsány v jiném článku.K bezbarvému nátěru lze s výhodou použít laky Balakryl Sportakryl a Polyurex, k lazurovacím nátěrům tenkovrstvou lazuru Balakryl Dixol nebo silnovrstvou lazuru Balakryl Telux. Na krycí nátěr použijeme univerzální barvu Balakryl Uni v kombinaci s laky Balakryl Sportakryl nebo Polyurex.

Odmaštění a zdrsnění

Po důkladném očištění a odmaštění zkontrolujeme, zda není nábytek poškozen mechanicky. Tato místa musíme buď do hladka vybrousit, aby po nátěru nebylo vidět hrany přechodu, nebo vyspravit tmelem. Po 2–4 hodinovém zasychání je nutné tmelená místa do hladka vybrousit. Celý povrch nábytku předem mírně zdrsníme jemným brusným papírem. U velkých skříní či dílů nábytkových stěn je rozhodně výhodnější aplikovat barvy stříkáním, nebo speciálním válečkem. 

Změna odstínu

Nejčastěji se setkáváme s požadavkem změnit odstín starého nábytku, aby se nám hodil do místnosti, kam je určen. Nejdříve ověříme, v jakém stavu je povrch z hlediska mechanického poškození a povrchového ošetřování. Nejnáročnější je přetírání starého tmavého nábytku na bílý. Začneme důkladným omytím a odmaštěním. Většina nábytku se ošetřuje leštěnkami, které jsou mastné a zabraňují dobrému přilnutí nátěru. Nelze-li odstranit leštěnku vodou se saponátem, můžeme použít benzínový nebo lihový čistič.

Správné nátěry

Pod světlé odstíny je vhodné použít základní barvu na dřevo Balakryl Základ. U ostatních barevných odstínů můžeme použít rovnou univerzální barvu Balakryl Uni Mat nebo Lesk ve 2–3 vrstvách. Velmi výhodné je přetření Balakrylu Uni Mat ještě bezbarvým interiérovým lakem Balakryl Sportakryl Mat. Zvýší se tím mechanická odolnost nátěru a podstatně se zlepší i povrchová údržba.

Nátěr nového nábytku

V současné době lze koupit různé druhy dřevěného nábytku nebo bytových doplňků bez povrchové úpravy. Pokud se rozhodnete si je sami natřít, můžete použít bezbarvý interiérový lak Balakryl Sportakryl v lesklém nebo matovém provedení. Chcete-li změnit barevný odstín nebo má-li upravovaná plocha menší barevné rozdíly v přírodním zabarvení dřeviny, je vhodnější nábytek natřít silnovrstvou lazurou Balakryl Telux. Lazura zvýrazní typickou kresbu dřeva a současně vyrovná jeho barevné rozdíly.

Oprava nátěrů stolů a židlí

Stoly a židle jsou z hlediska nátěrů mnohem více namáhány než skříně. Proto se jejich nátěry obnovují častěji. Opět zde platí zásada, že čím větší píli věnujeme přípravě povrchu, tím lepší bude výsledek naší práce. Nejdůležitější je vybroušení do hladka všech poškozených ploch. Nátěr provádíme většinou štětcem na dobře odmaštěný, suchý a mírně zdrsněný povrch. Pro nátěr je zde vhodné použít kombinaci 1–2 nátěrů univerzální barvy Balakrylu Uni Mat a 1–2 nátěrů bezbarvého interiérového laku Balakryl Sportakrylu. Takto ošetřený nábytek by nám měl posloužit opět několik let. Před vlastním nátěrem nezapomeňte dotáhnout všechny šrouby a případně slepit nepevné spoje u jednotlivých noh a rohů.