Jak natřít pozinkovaný plech a hliník

Nátěry pozinkovaných plechů, kupříkladu plechových střech, okapových žlabů a rour parapetů, vrat a dalších, patří v praxi mezi problematické záležitosti. Důvodem je špatná přilnavost většiny barev k čerstvému nezoxidovanému zinku, případně i k zinku zoxidovanému. Komplikací je rozdílné složení zinkového povlaku. Zejména vyšší obsah chromu v zinku snižuje přilnavost nátěrů.

Jak na to

V praxi se bohužel nepozná, o jaký plech se jedná. Mezi hutními materiály se vyskytují plechy s různou tloušťkou, ale i zmiňovaným složením zinkové vrstvičky, takže ani jejich korozní odolnost není stejná. Čerstvý nezoxidovaný pozinkovaný plech se často upravuje reaktivní barvou, na kterou se nanáší ještě základní barva a vrchní email. Výbornou přilnavost, dlouhodobou životnost a ochrannou účinnost nátěru na žárově zinkované oceli, novém i zoxidovaném pozinkovaném plechu, lehkých kovech i oceli má i antikorozní barva základní Balakryl Antikor. Prokázaly to korozní zkoušky provedené ve zkušební akreditované laboratoři. V každém případě je před nátěrem nutné důkladné očištění povrchu, např. omytí horkou vodou s přídavkem saponátů a následující oplach čistou vodou. Při obnově nátěrů se může starý nátěr ponechat, pokud se neodlupuje. Pouze se odmastí, případně zdrsní a natře vrchní barvou. Jestliže se starý nátěr odlupuje, odstraní se a postupuje se jako u nátěru dosud nenatřeného.

Po jakém nátěru sáhnout

Pro vrchní nátěry

Pro vrchní nátěry se volí barvy poskytující pružnější nátěry, které se lépe přizpůsobí rozměrovým změnám plechu způsobených změnami teploty, jako je např. nátěr emailem Balakryl Kov 2v1 nebo vodou ředitelnou univerzální barvou Balakryl Uni Lesk.

Pro natírání hliníku

Podobně jako k pozinkované oceli, nemá většina barev dobrou přilnavost k hliníku a jeho slitinám. Pro nátěry hliníku, pokud je vůbec nutný, se použijí speciální antikorozní základní barvy, např. Balakryl Antikor. Pro vrchní nátěr se použijí barvy používané i pro nátěry oceli, např. Balakryl Kov 2v1 nebo Balakryl Uni Lesk.