Jak připravit barvy před natíráním
Máme doma barvu. Ale jak na to, abychom neměli barvu všude a nezačínali, aniž nám půlka věcí chybí? Důležitá je příprava, kterou si nyní připomeneme. A pak hurá do práce!
Určitě si přeje mít doma krásné dveře. Proto jsme pro vás připravili přehled nejčastějších technik natírání nových a již natíraných dveřích. Nejdříve si povíme něco o nových dveřích. Na ně je možné použít: bezbarvý nátěr, lazurovací nebo krycí nátěr.
Jedná se prakticky o stejný postup jako při nátěrech obkladů. Rozdíl by mohl být zejména u napuštěných dveří. I při dobrém omytí ředidlem by mohla být sytost prvního nátěru snížena. Sytost prvního nátěru musíme zvolit. Je-li první nátěr dostatečně sytý, další nátěry, samozřejmě po přebroušení, provedeme pouze bezbarvým lakem. Jako lazura se nám zde osvědčí silnovrstvá lazura Balakryl Telux. Jestliže první nátěr není dostatečně sytý, přidáváme postupně další vrstvu Teluxu. Jsou-li dveře členité nebo z palubek, je vhodné při nátěru postupovat po jednotlivých částech (palubkách) tak, abychom stihli natřít celý díl dříve, než v některém místě napojení zaschne. To platí především o prvním nátěru savého podkladu. Případné nastavení v již zaschlém místě zanechá při překrytí tmavší skvrny a spoj je i po zaschnutí vidět.
V první řadě musíme zjistit, zda jsme nekoupili dveře již s penetračním nátěrem. Pokud zjistíme, že jsou napuštěny rozpouštědlovým napouštědlem, necháme je několik týdnů zasychat. Potom je důkladně omyjeme ředidlem (C 6000) nebo lakovým benzinem, aby vodou ředitelný lak mohl dobře zakotvit v pórech dřeva. Bezbarvý nátěr provedeme na takto připravených dveřích stejným postupem, který jsme popsali u nátěrů dřevěných obkladů. Použít zde můžeme oba laky: Balakryl Sportakryl nebo Polyurex.
I v tomto případě musíme postupovat s úpravou povrchu u napuštěných dveří stejně jako u předchozích nátěrů. Je-li povrch dveří dobře připraven, přistoupíme k vlastnímu nátěru. Pro barevný nátěr dveří doporučujeme použít Balakryl Uni Mat/Lesk, pro pouze bílý speciální barvu Balakryl Okna a Dveře. Chceme-li mít dveře bílé, krémové či jinak světlé, můžeme jako první nátěr použít základní barvu Balakryl Základ. Ta je více „naplněna“ a má tedy vyšší kryvost. U tmavších, např. hnědých, odstínů není základní barva nutná. První nátěr můžeme částečně zředit 5–10 % vody. Nátěr provádíme vždy podél struktury dřeva, ne napříč. Při nátěru je lepší dveře vysadit a natírat je ve vodorovné poloze. U členitých dveří postupujeme při nátěrech vždy po celých jednotlivých částech a to tak, že končíme okrajovými profily. Celkem provedeme 2–3 nátěry. Při použití Balakrylu Uni Mat se výborně osvědčilo ještě přetření poslední vrstvy bezbarvým lakem Sportakryl Mat. Jistě vás zajímá, jaké výhody nám tento nátěr přinese. Tak tedy za prvé se výrazně sníží špinivost nátěru a zlepší se omyvatelnost a za druhé je vyšší odolnost proti mechanickému poškození, protože na povrchu je tvrdá bezbarvá vrstva. Navíc každá vrstva pochopitelně zvyšuje životnost nátěru. Lak není zcela matný, ale spíše polomatný a dává velmi hezký konečný vzhled nátěru. Tento způsob je vhodný i pro jiné nátěry např. židlí, stolů, zárubní a podobně.
U bezbarvých nátěrů platí více než jinde, že je nutné nátěry obnovit včas, neboť vzniklé vady v podkladu se již nedají bezbarvým lakem zakrýt. Ve vnitřním prostředí se ale takové nátěry nedělají často. Použít zde můžeme opět laky Balakryl Sportakryl a Polyurex. Ty mají velmi dobrou přilnavost i k původním rozpouštědlovým nátěrům. Jsou-li dveře již v takovém stavu, že pouhé přetření nestačí z důvodu přílišného ztmavnutí či zešednutí podkladu a chceme-li i nadále tyto dveře mít v přírodním provedení, je nejlépe starý nátěr i s vrchní vrstvičkou dřeva obrousit a postupovat jako při nátěru nových dveří. Není-li ani po vybroušení plocha podle Vašich představ, je vhodnější použití silnovrstvé lazury Balakryl Telux.
Zde postupujeme stejně jako u bezbarvých nátěrů. Upozorňujeme ale, že každá další nová vrstva lazurovacího laku původní odstín částečně ztmaví. Proto chcete-li tomu zabránit, je možné buď použití bezbarvého obnovovacího nátěru lazurou Balakryl Telux nebo laku Balakryl Sportakryl nebo směsí bezbarvého Teluxu s Teluxem požadovaného odstínu. Sytost odstínu si můžeme zvolit libovolným poměrem těchto lazur.
Je-li starý nátěr v poměrně dobrém stavu a chceme-li pouze obnovit, či změnit odstín, stačí po umytí, odmaštění a částečném zdrsnění brusným papírem ho přetřít barvou Balakryl Uni Mat nebo Lesk případně Balakryl Okna a Dveře. Platí zde totéž co u nových dveří. Barvy Balakryl Uni a Okna a Dveře mají rovněž výbornou přilnavost na staré nátěry, a to jak syntetické, tak olejové. Lze je použít i při přetírání bezbarvých či lazurovacích nátěrů. Může se nám také stát, že nátěr je ve velké ploše v pořádku a jen místy je buď poškozen, nebo se trochu loupe. Jestliže je přilnavost dobrá, zbrousíme pouze oloupaná, či mírně poškozená místa, aby nám nevznikly ostré hrany přechodu a celou plochu přetřeme. Máme-li v ploše poškozená místa např. dírky po šroubech, nebo ostrou rýhu, musíme použít vyrovnávací tmel. Celé místo obrousíme a očistíme. Hrany poškozeného místa jsou lepší ostřejší. Zředěnou základní barvou Balakryl Základ nebo Balakryl Uni provedeme penetrační nátěr. Po zaschnutí naneseme špachtlí na poškozené místo tmel a místo maximálně vyhladíme. Snažte se, abyste tmel nanesli pouze tam, kde je ho potřeba. Jinak si přiděláte práci se zbytečným broušením. V tenčí vrstvě tmel zaschne za 2–4 hodiny. Po zaschnutí tmelené místo do hladka vybrousíme. Dále již postupujeme obvyklým způsobem a celé dveře natřeme některou z barev Balakryl Uni nebo bílou barvou Balakryl Okna a Dveře. Složitější variantou zde je, olupuje-li se starý nátěr ve větších plochách nebo je na dveřích již mnoho vrstev barvy a my musíme přistoupit k jejich odstranění. O odstraňování starých nátěrů jste se již dočetli v samostatné kapitole. A tak pouze znovu upozorňujeme: postupujte plynule a menší silou a zejména u profilovaných dveří dejte pozor, abyste při odstraňování nátěrů (opalováním nebo odstraňovačem) dřevo ostrou špachtlí nepoškodili. Zbytky nátěru odstraňte obroušením brusným papírem. Po opálení barvy zůstává povrch mastný a je nutné ho před nátěrem důkladně omýt ředidlem (např. C 6000) nebo lakovým benzínem. Po odstranění starých nátěrů zjistíme všechny otvory a nerovnosti. Místa očistíme a natřeme zředěnou barvou (Balakryl Základ nebo Uni). Po zaschnutí vyplníme všechny nerovnosti a nežádoucí otvory tmelem a necháme ho proschnout. Zatmelené plochy po 2–4 hodinách přebrousíme středně jemným brusným papírem. Dále již postupujeme jako u dveří nových.
Máme doma barvu. Ale jak na to, abychom neměli barvu všude a nezačínali, aniž nám půlka věcí chybí? Důležitá je příprava, kterou si nyní připomeneme. A pak hurá do práce!
Stará dřevěná okna jsou krásná, proto stojí za to je zachovat, opečovat je a prodloužit jejich životnost.