Jak natřít dřevěný nábytek
Nábytek si většinou kupujeme s finální povrchovou úpravou. Výjimku tvoří ti z nás, kteří si dovedou udělat poličku, skříňku nebo stoleček sami. Takto vyrobený nábytek je pak nutno opatřit ochranným nátěrem.
Dřevo je materiál, který váš domov rozzáří, provoní a dodá mu útulnost. Jediné, co potřebuje k tomu, aby všechny jeho přednosti náležitě vynikly, je správná povrchová úprava. Máme pro vás jeden tip.
V posledních letech sledujeme trend nechat vyniknout krásu dřeva bez barevné povrchové úpravy. Proč se tolik lidí vrací k přirozenému vzhledu? Kvalitní stoly, nábytek a podlahy nepotřebují přikrášlovat. Dřevo je nádherné samo o sobě. Stačí vzít kvalitní produkt na přírodní bází, který podtrhne bohatost dřeva a ochráního ho. A také nemusíte být profesionálové, abyste s Voskovým olejem dosáhli skvělých výsledků.
Pro kategorii olejů nebo tenkovrstvé lazury na dřevo platí, že čím více toho ze struktury dřeva zachová, tím lépe. Zkuste proto místo klasického laku použít ekologičtější voskový olej, jenž dřevo chrání, ale přitom nezakryje strukturu jeho povrchu a nechá materiál dýchat. Dřevo bude díky němu odolné proti vlhkosti a zašpinění.
Voskový olej je vodou ředitelný nátěr vyrobený na bázi včelího vosku. To znamená, že má stejné vlastnosti jako tento přírodní produkt přidávaný pro své blahodárné účinky na lidskou pokožku i do kosmetiky. Díky tomu je příjemný na dotek a dřevo oživí, ochrání, zvýrazní jeho kresbu a vytvoří na něm protiskluzový povrch, což jistě ocení rodiny s malými dětmi. Receptura je vhodná i na nátěry hraček a dětského nábytku, které přicházejí do přímého styku se suchými potravinami.
Voskovým olejem v interiéru ošetříte prakticky všechno, co je ze dřeva. Od vytížených dřevěných podlah přes jídelní stůl, dřevěný nábytek, hračky až po dětskou postýlku. „Pokud dodržujeme zásady správného natírání a namáčíme do oleje pouze okraj štětce, není potřeba ho stírat a všechen se krásně vsákne do povrchu dřeva“ radí technik Balakrylu Radek Kříž a dodává: „Díky tomu nám půjde práce rychle a dobře od ruky a výsledek nás bude těšit."
Pokud aplikujete olej na podlahu, která již byla lakována, důkladně odstraňte veškerý předchozí nátěr bruskou na podlahy.
Před použitím a během aplikace olej dobře promíchejte. Použijte štětec. Nestříkejte.
Aplikujte ve směru vláken dřeva ve dvou až třech vrstvách. Před nátěren doporučujeme podlahu impregnovat např. produktem Balakryl Napouštědlo.
Naolejované povrchy odolávají vodě, mastnotě, alkoholu i neagresivním čisticím prostředkům. Nátěr obnovujte zhruba po roce a půl. Na rozdíl od lakování nemusíte před renovačním nátěrem olejem podklad brousit. Tím si výrazně ušetříte práci i následný úklid.
Nábytek si většinou kupujeme s finální povrchovou úpravou. Výjimku tvoří ti z nás, kteří si dovedou udělat poličku, skříňku nebo stoleček sami. Takto vyrobený nábytek je pak nutno opatřit ochranným nátěrem.
Pokud má být nátěr skutečně dokonalý, přece jen se vyplatí dodržovat některé zásady. Klíčová je přitom i volba štětce, která by rozhodně neměla podléhat náhodě
U oleje a laku rozhoduje především výsledný vzhled, následná údržba povrchu a jeho obnova za nějaký čas.