Renovace dřeva nebo raději patina?

S Balakrylem zvládnete obojí!

Chcete obnovit vzhled starších kusů nábytku? Probuďte k životu už zánovní kousky, které by jinak skončily ve sběrném dvoře, a to pomocí nátěrů Balakryl. A jak naopak dodat šmrnc levnějšímu nábytku? Zkuste velmi oblíbenou patinu!

Starší kousky

Čím chránit dřevo?

I starší dřevěný nábytek ocení náležitou prevenci. Pomocí Balakryl Voskový olej podtrhněte přirozený vzhled dřeva a dodejte mu patřičnou ochranu.  Balakryl Voskový olej je vhodný k natírání nábytku, stolů, hraček, ale i schodů či podlahy. Pronikne hluboko do struktury a dřevo nejen oživí, ale také jeho povrch účinně zpevní. Díky tomu naolejované povrchy odolávají vodě, mastnotě, alkoholu i neagresivním čistícím prostředkům,“ říká Radek Kříž, technicko-obchodní zástupce značky Balakryl.

Jak postupovat?

Voskový olej nejprve důkladně promíchejte. Dřevěný povrch poté zbruste od starých nátěrů až na původní čisté dřevo. Olej neřeďte a nanášejte štětcem ve směru vláken dřeva. Aplikujte 2 - 3 vrstvy, a to s odstupem minimálně 2 hodin.

V případě, že se jedná o renovační nátěr, postačí pouze jeden nátěr. Nevsáknutý olej je nutné utřít suchým hadříkem, aby nezanechal mapy. To ale nebude nutné, jestliže dodržíte zásady správného natírání a namáčíte do oleje pouze okraj štětce.

Váš nábytek získá díky voskovému oleji přirozenější vzhled a bude příjemný na dotek. Navíc má Balakryl Voskový olej atest na dětské hračky, takže se nemusíte bát natírat například postýlku, dřevěné kostky či houpacího koně. Můžete vybírat mezi 4 odstíny, a to dub přírodní, dub bílý, dub šedý a natural. Díky ochranné vrstvě, kterou voskový olej vytvoří, se povrch snadno udržuje a také se nic nedostane do samotné struktury dřeva. Tudíž se tento ochranný nátěr hodí jak do ložnice či dětského pokoje, tak koupelny.

Jak chránit mechanicky namáhané povrchy?

Nejvíce namáhaná dřevěná plocha většiny domů a bytů bude bezesporu podlaha. K tomu, abyste dřevěnou podlahu či parkety maximálně chránili a současně povrchu dodali nový vzhled, natřete jej vylepšeným bezbarvým lakem Balakryl Polyurex s 3x vyšší mechanickou odolností.

 „Tento nátěr vytváří velmi odolnou protiskluzovou vrstvu, která se nepoškrábe ani při přesouvání nábytku. Navíc odolá vodě, alkoholu i běžně používaným čisticím prostředkům,“ dodává Radek Kříž. Polyurex je vodou ředitelný nezapáchající prostředek, který, na rozdíl od syntetických laků, nežloutne. Také má atest pro styk s potravinami a dřevo chrání i před nepříznivými vlivy slunečního záření. 

Nejprve podlahu přebruste a lak rozmíchejte velmi opatrně, aby se v něm netvořily bublinky. Neředěný lak poté aplikujte ve dvou vrstvách. Pro nátěr krajů podlahy okolo lišt použijte plochý štětec. Zbytek plochy klidně natřete válečkem. 

Tip navíc: Použijte jemný brusný papír k přebroušení jednotlivých nátěrů. Povrch tak získá dokonalý vzhled.

Nový nábytek

Jak dodat levnému nábytku šmrnc?

Pomocí lazur nebo univarzálních krycích nátěrů můžete dodat jemný barevný nádech povrchům, které jinak působí fádně. Co ale vyzkoušet ještě něco nápaditějšího?

Vyzkoušejte techniku patinování, která pomůže vytvořit útulnou domácí atmosféru a současně dodá nábytku nadčasový vintage vzhled. Výhodou je, že patinování je doslova pro každého. Každá chyba v procesu se dá přeměnit na záměr či přednost. Díky patinování můžete zakrýt různě barevné povrchy či nedokonalosti.

Postup patinování

Poměrně známá a jednoduchá je tzv. Technika přebrušování.

Nejprve musíte odstranit veškeré kování z daného kusu nábytku. Jestliže je povrch lakovaný, zbruste jej brusnou houbičkou, smirkovým papírem nebo elektrickou bruskou až na holé dřevo. Dalším krokem je odstranění nečistot a prachu.

Nyní můžete nanést Balakryl UNI mat (my použili hořčicový odstín č. S 2030-Y). Na místech, kde si přejete odřený efekt, naneste svíčkou vosk. Další nátěry na těchto místech hůře přilnou, takže zamýšlený efekt bude výraznější.

Náš tip: vybírejte místa, která užíváním tíhnou k odření, jako například hrany nebo místa kolem kování.

...

První vrstvu nechte zaschnout minimálně 4 hodiny. Až po této době můžete nanést vrstvu druhou. (My použili limetkový odstín S 1030-G40Y). Jakmile tato vrstva zaschne, přebruste ji smirkovým papírem.

Před nánosem třetí barvy opět naneste vosk, a to ideálně na jiná místa než v předchozím kroku. My jako třetí nátěr použili šedomodrý odstín S 1015-R90B. Po kompletním zaschnutí povrch opatrně přebruste na místech, kam jste nanesli vosk. Očistěte od prachu, našroubujte kování a máte hotovo!

Náš tip: při odstraňování vosku si můžete pomoci zednickou špachtlí.