Balakryl RECY věci další inspirace

Přinášíme další inspiraci ze soutěže Balakryl RECY věci a tentokrát to bude závěsná lampa od mistra upcyclingu.

Seznamte se

Antonín Wenzel, mistr upcyclingu

Také jste si oblíbili upcycling neboli přeměnu odpadu na nové věci? Mladý designér Antonín Wenzel žije tématy recyklace, světla a udržitelného životního stylu. Nabourává klišé, že design znamená pouze vytváření líbivých věcí. Do projektu Balakryl RECY věci se zapojil hned od začátku, kdy na workshopech radí a pomáhá soutěžícím při vzniku výrobků.
 

Jak na závěsnou lampu v 10 krocích

Co budete potřebovat?

Recyklovaný materiál: stínidlo lampy, kovová kladka, dřevěný baldachýn (krytka kabelu na strop), hliníková podložka (chladič), dřevěná součástka do stínidla
 
Nový materiál: Balakryl UNI mat (odstín bílý a červený), kabel 230 V potažený jutovou textilií, objímka E27, LED žárovka Edison, klícka na žárovku (kapka), euro/flexo kabel 230 V, závitová dutinka prům. 10 mm (vše koupíte v elektru nebo online)

1

Dopředu promyslete každý krok výroby a dejte si dohromady všechen potřebný materiál. Pokud si nebudete jisti správným postupem, doporučujeme ho konzultovat se zkušeným elektrikářem a nakupit pouze normovaný elektromateriál.
 

2

Než začnete natírat, všechny recyklované díly (kovové stínidlo lampy a kladku) nejprve důkladně očistěte od rzi a nečistot drátěným kartáčem a smirkovým papírem. Nezapomeňte na odmaštění lihem.

3

Na vnitřní část stínidla použijte spíše světlou barvu, aby odrážela světlo žárovky. Tmavé a matné barvy světlo pohlcují. Vnitřní stranu svítidla natřete bílou krycí barvou Balakryl UNI alespoň ve 2 vrstvách v rozestupu 4 hodin. Pokud natíráte starší předměty, doporučujeme použít nejprve podkladový antikorozní nátěr Balakryl Antikor. Po zaschnutí natřete stejným postupem venkovní část lampy. Antonín zvolil svůj oblíbený červený odstín.

4

Pak se můžete pustit do natírání očištěné kladky, opět v červené barvě. Nenatírejte však vnitřní žlábek kolečka, aby nedošlo k zabarvení jutového el. kabelu.

5

Jutový kabel protáhněte kladkou a zkuste si jeho přibližnou pozici a zauzlování. Kladku pak ponechte s protaženým kabelem.

6

Nyní přichází na řadu příprava elektrického kabelu pro objímku. Jutovou část lana rozpleťte a odstřihněte tak, aby vám vyčnívaly z konce 2 potřebné kabely pro zapojení – hnědý (L) a modrý (N). Konce těchto kabelů odizolujte, doporučujeme je zacínovat pájkou. Pokud nevlastníte pájku, můžete konce měděného svazku drátků pouze stočit pomocí prstů jedním směrem a tím svazek zpevnit.

7

Pro upevnění objímky do svítidla použijte hotový díl, kterým protáhnete kabely L a N. Kabely protáhněte kompozitem, pak je připojte do vnitřní sběrnice objímky a sešroubujte dle návodu výrobce objímky.

Tip pro pokročilé: Místo koupeného dílu si pro upevnění objímky do stínidla můžete jako Antonín vyrobit vlastní dřevěnou „hrušku“. Nakreslete si budoucí tvar na kousek dřeva. Až docílíte broušením konečného tvaru, provrtejte skrz po podélné ose a vtlačte trubičku se závitem a chladič – hliníkovou destičku kruhového průměru s vnitřním otvorem uprostřed pro provlečení závitovou trubičkou.

8

Do obruby stínidla vyvrtejte 3 otvory asi o průměru 3 mm (zvolte vruty vhodné délky). Doporučujeme délku vrutů max. 15 mm, aby vrut nepoškodil kabeláž. Nasaďte na stínidlo a přišroubujte. Vše provádějte s nejvyšší opatrností! Pak si vyberte vhodný baldachýn (stropní krytku) a jeho otvor upravte na tloušťku jutového kabelu a protáhněte.

9

Nyní je potřeba vyzkoušet funkčnost elektrifikace. Druhý konec kabelu připravte stejně jako v kroku 6. Pomocí elektrikářské svorkovnice nebo wago-svorek připojte k flexo kabelu (opět dodržte zásadu hnědý kabel L na hnědý a modrý kabel N na modrý), našroubujte žárovku do objímky, připojte do zásuvky a vyzkoušejte, zdali svítí. Buďte opatrní a stále myslete na to, že pracujete s napětím 230 V!

10

Z klícky na žárovku odšroubujte šrouby na dotažení, opatrně klícku rozevřete, nasaďte přes žárovku na objímku a opět utáhněte šroubem jistící klec kolem objímky.