Balakryl RECY věci

Již tradiční soutěž Bakakryl RECY věci kvůli současné situaci spojené s koronavirem letos neproběhne. Není ale důvod smutnit, recyklovat můžete i nadále ve svých domovech a na zahradách a v klidu se připravit na příští, osmý ročník. Do konce roku vám postupně přineseme inspiraci od našich designérů a minulých účastníků soutěže. Věříme, že naše postupy a vychytávky posunou vaši tvorbu zase o krok dále. I my jsme se letos pustili do odvážnějších kousků.

Seznamte se

Tomáš Honzárek, virtuos se dřevem

Dřevo milujeme asi všichni. Proto jako první přinášíme fotopostup na výrobu posuvných dveří od truhláře Tomáše Honzárka. V jeho rukou dřevo ožívá, obyčejná prkna přemění na krásné věci.

Jak na výrobu posuvných dveří v 10 krocích

Co budete potřebovat?

Materiál: jakékoliv staré dřevěné desky (u nás smrkové z demolice), Balakryl UNI mat (odstín tyrkysový, béžový a tmavě hnědý), kovová součástka ze šicího stroje pro madlo, závěsná lišta, pojezdová kolečka se třmenem (koupíte v hobbymarketu nebo na internetu)
 
Pomůcky: úhelník, ruční okružní pila, pokosová pila, ruční pásová bruska, elektrická vrtačka

1

Než se pustíte do výroby posuvných dveří, nejprve dobře zvažte volbu vhodného materiálu a pečlivě ho změřte. Rčení „dvakrát měř, jednou řež“ tu platí dvojnásob. Nákres a dobrá rozvaha postupu hodně usnadní průběh celé výroby.
 

2

Nejdříve důkladně očistěte povrch prken drátěným kartáčem a zbavte ho všech nánosů, které by jinak mohly ztupit pilový kotouč.

3

Pomocí úhelníku si na prkna narýsujte přesné délkové rozměry, abyste je mohli zkrátit na čistou míru.

4

Truhlářskou svěrkou si pevně upněte materiál ke stolu, nezapomeňte nasadit ochrannébrýle a kotoučovou pilou zkraťte prkna na požadovanou délku. Pro detailní zařezávání konců svlakových lišt pod úhlem 45 stupňů je ideální použít pokosovou pilu, která má možnost velké variability nastavení úhlů řezu.
 

5

Před natíráním je nutné prkna vybrousit do hladka. Pro velké rovné plochy doporučujeme použít elektrickou pásovou brusku, která značně zkracuje čas broušení. POZOR: Touto technikou broušení se brousí zásadně podél dřevních vláken!

6

Vybroušený a důkladně očištěný povrch je připraven na nátěr. Povrch natírejte vždy po směru vláken dřeva. Tomáš zvolil rychleschnoucí krycí barvu Balakryl UNI v tyrkysovém odstínu. Vy však můžete vybírat podle vkusu až z 20 000 odstínů těchto ekologických barev.

7

Barvy Balakryl jsou vhodné i na kreativní techniky, které má Tomáš rád, a pustil se tak do patinování. To spočívá v nanášení několika vrstev různých barevných odstínů. Před nanesením každého dalšího nátěru se předchozí vrstva jemně zbrousí, až začne prosvítat spodní podkladová vrstva. Nejprve naneste první tyrkysovou barvu, na ni béžovou a nakonec tmavě hnědou. Postupným probrušováním docílíte požadovaného efektu, který napodobuje oblíbený vintage styl.

8

Elektrickou vrtačkou s vrtákem vyvrtejte do dřeva otvory pro šrouby s metrickým závitem, určené pro připevnění příčné svlakové lišty. Pro tyto dveře stačí dvě svlakové lišty, které drží desky pevně pohromadě a zabraňují jejich prohýbání. Ze zadní strany dveří provlečte šrouby, nasaďte svlakovou lištu s předpřipravenými otvory, přidejte podložky a matku dotáhněte odpovídajícím klíčem.

9

Nezapomeňte připevnit madlo. Tomáš vtipně použil součástku ze starého šicího stroje. Můžete si také vybrat nějaký starší kousek nebo koupit madlo nové.

10

Posledním krokem je namontování pojezdových koleček se třmenem. Předem určitě dobře proměřte! Výškovým umístěním kolečkového závěsu na horní stranu dveří si můžete určit potřebnou pozici dveří a tím i pojezdové kolejnice.