Jak vyrobit botník a poličkovník

Ještě než se pustíte do vánočního úklidu, pečení cukroví či zdobení vašeho domu, zkuste si vyrobit praktický botník nebo poličkovník. Končící podzim a přicházející zima je totiž ideální čas k organizaci vaší domácnosti. Současně si u vytváření botníku nebo poličkovníku můžete duševně odpočinout, přijít na jiné myšlenky a navíc podpořit vašeho tvořivého a kreativního ducha.

Jak na to?

Nemusíte se bát, že by výroba těchto praktických pomocníků do domácnosti byla nadmíru složitá a časově náročná. Právě naopak. Bude stačit si vyhradit jeden víkend, nakoupit potřebné pomůcky a pak hurá do toho! Odměnou vám bude funkční poličkovník či botník, jejichž vzhled skvěle doplní váš stávající interiér. Díky barvám Balakryl UNI si totiž můžete zvolit jakoukoliv barvu či jejich kombinaci, která bude maximálně odpovídat vašim představám. Ještě je třeba zmínit, že při vytváření obou výrobků jsme ocenili funkčnost a pohodlí montérek od Monterki.cz, které jsou navíc i šik!

Botník

Co si připravit:
  • 1 paletu
  • Balakryl UNI mat bílý
  • 2 ploché štětce (širší a užší)
 
Jak postupovat:

Pokud máte nezbroušenou paletu, pak si ji nejprve zbruste. Na větší plochy doporučujeme použít elektrickou brusku, na ty menší pak brusnou houbičku nebo smirkový papír. Před nanášením barvy je nutné paletu otřít od pilin a prachu. Také doporučujeme paletu umístit na nějaké podstavce, čímž zajistíte pohodlné natírání.

Barvu naneste nejprve z jedné strany palety a poté počkejte 4 až 6 hodin. Výhodou Balakrylu UNI je jeho okamžitá použitelnost po zaschnutí. Také nezapáchá a vykazuje výbornou odolnost vůči povětrnostním vlivům. Třešničkou na dortu je jeho snadná aplikace, roztíratelnost a hlavně hladký matný vzhled.

Jakmile barva zaschne, otočte paletu a natřete ji i z druhé strany. Opět vyčkejte 4 až 6 hodin, abyste zajistili stoprocentní zaschnutí barvy. Aby se váš právě vznikající botník mohl pyšnit bezchybným povrchem, nátěr zopakujte ještě jednou z obou stran.

K získání dokonalého vzhledu doporučujeme opatřit váš nový botník krasopisným popiskem. Poté popis přelakujte například Balakrylem Sportakryl, který rychle schne a má atest pro přímý styk s hračkami a potravinami.

Posledním krokem je výběr ideálního místa pro váš nový botník. A pak se už můžete těšit z jeho skvělého vzhledu a funkčnosti.

Poličkovník

Co si připravit:
  • 3 dřevěné bedýnky
  • 4 stejně dlouhé stojny (latě/tyčky)
  • 4 kolečka na dolní poličku
  • Vrtací aku šroubovák, spojovací materiál (matice a šrouby), metr
  • Balakryl UNI mat
    • Bílá barva
    • Další barva podle vašich preferencí
  • Ploché štětce
  • Smirkový papír  
 
Jak postupovat:

Bedýnky nejprve obruste smirkovým papírem a poté je zbavte prachu a nečistot. Tím zajistíte, že barvy budou dobře držet, nebudou vytvářet nerovnosti a prodloužíte i jejich životnost.

Dalším krokem je samotný nátěr bedýnek a stojen (latí/tyčí). My zvolili bílou barvu na bedýnky a světle modrou pro stojny. Pokud si přejete namíchat specifický odstín, obraťte se na Dům barev, kde vám barvu navrhnou přesně podle vašich představ. Doporučujeme nanést dvě vrstvy Balakrylu UNI, který má atest na styk s potravinami a dětské hračky. Nátěry provádějte s přestávkou 4-6 hodin, aby barvy stihly dobře zaschnout.

Nyní nastává fáze připevnění koleček k jedné z bedýnek, která bude tou spodní a bude zajišťovat pojízdnost poličkovníku. Tužkou si můžete naznačit místa, kam navrtáte kolečka pomocí akušroubováku. Poté kolečka připevněte šrouby a maticemi k bedýnce. Rozvrhněte si vzdálenost mezi bedýnkami, přiložte k nim stojny a poté je k bedýnkám přišroubujte.

Posledním krokem je nabarvení hlaviček šroubů tak, aby nebyly vidět. Můžete použít stejnou barvu Balakrylu jako doposud, protože se hodí jak na dřevo, tak na kov.

Závěrem

Opravdu posledním krokem bude ale radost z vámi vyrobeného poličkovníku, který můžete umístit do kuchyně a používat ho třeba na uchovávání koření. Další využití by mohl najít v dětském pokoji či na terase.

Přejeme vám mnoho úspěchů při výrobě, ať už poličkovníku nebo botníku, a hlavně radost při jejich užívání.