Jak sladit barvy v interiéru?

Možná právě plánujete renovaci chalupy nebo výmalbu dětského pokoje. Proto se vždy hodí vědět, jak postupovat při hledání těch nejvhodnějších barevných tónů a jejich kombinací. V tomto článku se dozvíte, jakého pravidla se držet, případně jaké odstíny barev zvolit.

Zvládnete to levou zadní!

Pravidlo 60 - 30 - 10

Možná jste už o tomto pravidlu slyšeli. Pokud ano, asi tušíte, že se jedná o doporučovaný poměr barev v interiéru, díky kterému dané odstíny nejvíce vyniknou.

Celkovou atmosféru v místnosti navodí nejvíce zastoupená barva. Ta by měla být neutrální až tlumená a měla by pokrývat asi 60 % interiéru. Často se jedná o barvu stěn, popřípadě koberce.

Pro dalších 30 % prostoru se doporučuje výrazná, klidně extravagantnější barva. Co ji použít na závěsy, rolety nebo nápadné kusy nábytku?

Potom už zbývá posledních 10 % místnosti. Zvolte kontrastní a akcentní odstín, který nejlépe využijete na menších bytových doplňcích.

Jakou dominující barvu zvolit

Při hledání nejvíce zastoupeného odstínu byste se měli řídit především vlastním vkusem a pocity, které ve vás barvy vyvolávají. Jak už bylo zmíněno výše, volte spíše tlumené a decentní odstíny. Tento předpoklad splňuje například olivově šedá, kterou společnost PPG vyhlásila barvou pro rok 2022. Olivově šedá je podle brand managera Tomáše Krejčího elegantní, uklidňující a hlavně univerzální barvou. Navíc symbolizuje hojení, obnovu a odolnost, což se maximálně hodí do dnešní doby.

Olivově šedá se hodí jak na nábytek, hračky, tak na zahradní domek nebo plot. Skvěle se doplňuje se zemitými barvami jako jsou béžová a hnědá, ale i s těmi výraznějšími – například se žlutou, oranžovou nebo cihlově červenou. Nabízí se tedy nespočet barevných kombinací, které získáte tónováním barev Balakryl. Balakryl také představit nový vzorník barev Voice of Colour, který se skládá z více než 2000 barevných odstínů.

Kombinujte díky vzorníku Voice of Colour

Vzorník barev Balakryl je přehledný systém odstínů a tónů, díky kterému sestavíte tu nejlepší kombinaci barev pro váš interiér. Je jedno zda natíráte pouze nábytek nebo celý dům. Systematika Voice of Colour vám pomůže najít takové barvy, které se skvěle doplňují a současně podtrhnou váš styl. Všech 2000 odstínů lze natónovat jak interiérovými nátěry Primalex, tak krycími barvami Balakryl. Pro rychlejší orientaci můžete také využít barevnou brožuru, kde najdete užší výběr 147 nadčasových odstínů.

Věříme, že si nové barvy Balakryl zamilujete stejně jako my a třeba vyzkoušíte pravidlo 60 – 30 – 10 ve vašem interiéru.