Jak na výrobu fotorámečku

Pokud si lámete hlavu s tím, jaký dárek věnovat babičce, dědečkovi nebo i rodičům, máme pro vás řešení. Nic totiž nepotěší víc, než dárek osobní, tedy takový, na jehož vzniku se podílíte vy sami. Proto letos zkuste vyrobit fotorámeček, který můžete věnovat vašim blízkým. V případě, že budete z vašeho výtvoru tak nadšeni, že se jej nebudete chtít vzdát, využijte fotorámeček jako praktickou dekoraci do vašeho bytu. A teď už hurá do toho!

Hurá do toho!

Co budete potřebovat

  • Dřevěnou, ničím neošetřenou desku libovolného tvaru (my zvolili srdíčko) - polotovar je možné zakoupit na internetu
  • Barvy na dřevo Balakryl UNI
  • Bílé klipy na záclony – seženete v hobbymarketu či železářství
  • Sisalový provázek
  • Nůžky
  • Tavnou pistoli s lepidlem
  • Fotografii

Krok číslo 1. NATÍRÁNÍ

Před samotným nátěrem dřeva si zvolte barvu dle vašich preferencí, ale vždy takovou, která dobře kryje. Jak je z obrázků patrné, my si vybrali Balakryl UNI mat v červené barvě a také černou Tabulovou barvu Balakryl.

Balakryl UNI mat je univerzální vodou ředitelná barva vhodná jak pro vnitřní, tak venkovní použití. Balakrylem UNI můžete natírat dřevo, kov, beton, ale i jiné povrchy. Po zaschnutí barva nezapáchá a má atest na styk s potravinami a dětské hračky.

Černou Tabulovou barvu jsme zvolili proto, že vytváří hladký matný povrch, na který je možné psát křídou. To zkuste například využít k vytvoření vzkazu nebo okrasného nápisu, který bude součástí vaší nově vznikající dekorace. Nápis můžete kdykoli smazat tak, jak jste zvyklí ze školy. Mimojiné, Tabulová barva je vhodná také na stěny, dveře, skříň nebo dokonce plechová vrata na zahraně, tudíž dětem nabízí mnoho krativního vyžití. Samozřejmostí je atest na dětské hračky.

Natírat začněte okraje desky, které nechte zaschnout. Na samotnou desku se vám pak bude lépe barva aplikovat, protože si plochu můžete přidržet za už natřené okraje. Barvu nanášejte po směru vláken, která by měla být na dřevě jasně viditelná, a to pouze z jedné strany desky, jelikož je dekorace určená k zavěšení na zeď.

Krok číslo 2. DEKOROVÁNÍ

Po aplikaci barvy je nutné počkat 4 – 6 hodin na její zaschnutí. Černou tabulovou barvu stačí nanést pouze jednou. V přápadě barvy Balakryl UNI mat záleží počet nátěrů pouze na vás. Jestliže chcete dosáhnout maximální sytosti barvy, doporučujeme natřít desku dvakrát až třikrát.

Jakmile jsou barvy zaschlé, můžete přejít k dekoraci vznikajícího fotorámečku. Na barevnou desku upevněte za pomoci tavné pistole bílé klipy na záclony, které budou sloužit jako úchyty pro fotografii. Na černé srdíčko, kde jsme použili tabulovou barvu, jsme napsali vzkaz. Desky jsme už zakoupily s dírkou na zavěšení provázku. V přpadě, že vám dírka chybí, provrtejte dřevo vrtačkou a následně provlékněte provázek na zavěšení. Na závěr připevněte ke klipům vámi vybranou fotku.

Krok číslo 3. DOKONČENÍ

Teď se jen musíte rozhodnout, zda si dekoraci necháte a vylepšíte tak interiér vašeho bytu nebo ji věnujete a potěšíte tak někoho blízkého. Ať už zvolíte jakoukoliv možnost, přejeme vám mnoho kreativních chvil a ničím nerušené svátky Vánoc.