Jak na skandinávský styl vašeho domu

Máte rádi jednoduchost, ale přesto dokážete ocenit sofistikované prvky? Nechejte se inspirovat skandinávským stylem bydlení! Právě ten totiž kombinuje jak vzdušnost, tak důraz na drobné detaily.
 

...

I když si někteří možná myslí, že severský styl znamená chladný a neosobní vzhled, je tomu právě naopak.

Zjistěte, jaké jsou typické znaky tohoto stylu, inspirujte se našimi nápady na proměnu bydlení a objevte pomocníky, díky kterým změníte a současně uchováte podobu dřevěných prvků vaší domácnosti.    

Hlavní rysy skandinávského stylu

Zásadním prvkem severského způsobu nejen bydlení, ale i žití, je útulnost. Pojem Hygge, který se na nás před několika lety valil z médií, totiž znamená právě útulnou a příjemnou formu trávení času. Toto označení se hojně používá především v Dánsku a Norsku, nicméně i ve zbytku skandinávských zemí má své nezastupitelné místo.
 
Jaké znaky jsou pro severský styl typické?
 • minimalismus
 • světlé barvy
 • přírodní materiály
To vše ale rozhodně neznamená nudu. Pozvěte tento nadčasový styl jak do vašeho interiéru, tak exteriéru a sjednotťe jejich, na první pohled možná nesourodé, prvky.

3 tipy na proměnu vašeho bydlení

Ucelený severský vzhled bytu i zahrady získáte jednoduše, a to díky pár tahům štětcem. V našem případě jsme měnili vizuální podobu:
 • truhly po babičce
 • zahradního domku
 • dětské houpačky
Jestliže budete natírat venkovní nebo více namáhané povrchy, nejprve zvolte Balakryl napouštědlo, které se postará o hloubkovou ochranu dřeva, jak zdravého, tak i napadeného. Také je rychleschnoucí a zachovává přirozenou kresbu dřeva.

Pak už si připravte Balakryl Dixol či Telux – tenkovrstvu a silnovrstvou lazuru, která je k dispozici až v 11 šedých odstínech.

Radek Kříž, technicko-obchodního zástupce značky Balakryl k tomu říká: „Lazury jsou určeny pro nátěry všech druhů tvrdého i měkkého dřeva v interiéru i exteriéru. Nehodí se jen na modřínové dřevo, které obsahuje pryskyřici a samo časem zešedne.“

Tyto šedé lazury jsou k dostání ve všech prodejnách Dům barev.

Proč zvolit lazuru

Jelikož lazury brání pronikání vody, můžete jednu a tu samou nátěrovou hmotu zvolit jak do interiéru, tak exteriéru, čímž dosáhnete jednotného vzhledu celého vašeho obydlí. Balakryl Dixol i Balakryl Telux jsou rychleschnoucí a vodou ředitelné lazury, které nezapáchají a mají atest na dětské hračky.

V případě, že je vaším cílem podtrhnout barevný odstín dřeva, doporučujeme zvolit silnovrstvou lazuru Balakryl Telux, která:
 • chrání před vodou
 • chrání před UV zářením
 • nepraská
 • neloupe se
 • je ideální pro nové i renovační nátěry

Když chcete naopak zvýraznit a zachovat kresbu dřeva, sáhněte raději po tenkovrstvé lazuře Balakryl Dixol. Díky ní získají dřevěné povrchy lehký barevný nádech, ale současně vyzvihne jejich přirozený vzhled.

"Abyste dosáhli dokonalého výsledku, doporučujeme nanášet lazury v neředěném stavu na podklad, který je čistý, vybroušený a zbavený vosku, mastnoty a pryskyřice, a to ve více vrstvách s časovým odstupem 2 hodin,“ radí Radek Kříž.

Tak hurá do toho a přejeme mnoho štěstí při cestě za vaším Hygge!