Jak na renovaci plotu

Léto a pěkné počasí přímo vybízí ke zútulňování okolí vašeho domu, chaty či chalupy. Tím prvním, co možné návštěvníky upoutá je jednoznačně plot. Balakryl si proto pro vás připravil návod na obnovu plotu, a to jak dřevěných latí, tak kovové branky.
 

Renovace kovové branky

Budete potřebovat

Postup

Nejprve z branky pomocí ocelového kartáče odstraňte nepřilnavé nátěry, odlupující se vrstvy a veškeré stopy rzi. Radek Kříž, technicko – obchodní zástupce značky Balakryl k tomu říka: „Pouze dobře připravený povrch je zárukou toho, že nátěr skvěle přilne a poskytne plotu co nejdelší ochranu.“ Poté branku očistěte, odmaštěte odmašťovačem a nakonec pečlivě omyjte.

Následně si přichystejte štětec a antikorozní nátěr Balakryl Antikor, kterým branku natřete. Barvu nejprve dobře rozmíchejte a naneste ji ve dvou vrstvách s odstupem 6 hodin. Nátěr k povrchu dokonale přilne a ochrání jej před korozí. Následně aplikujte vrchní barvu Balakryl UNI – také ve dvou vrstvách, tentokrát s odstupem 4 hodin. Barva je k dostání ve 20 000 možných odstínech.

Alternativou může být barva Balakryl Kov 2v1, která v sobě spojuje vlastnosti jak základní, tak vrchní barvy. Postará se o špičkovou antikorozní ochranu a maximální voděodolnost. Navíc je Balakryl Kov 2v1 rychleschnoucí a vybírat můžete ze 4 barevných variant.

Renovace dřevěného plotu

Budete potřebovat

Příprava

Jako první krok je nutné očistit dřevěné latě plotu. Pomocí brusného papíru nebo brusné houby zbavte dřevo starých nepřilnavých nátěrů, pryskyřice a jiných kazů na dřevě. Poté jen smetáčkem omeťte povrch od prachu a nečistot.

V případě, že jste se broušením dostali až na původní dřevo, ošetřete latě fungicidním přípravkem Balakryl Napouštědlo. „Toto bezbarvé napouštědlo se vsákne hluboko do dřeva a ochrání ho před hmyzem, houbami, plísní a hnilobou. Natírejte ho ve 2 vrstvách po směru vláken dřeva,“ uvádí Radek Kříž.

Dalším krokem je vrchní vrstva nátěru. Je jen na vás, zda preferujete spíše přírodní vzhled nebo dáte přednost barevným tónům, které mohou doplňovat vzezření vašeho domu. Balakryl počítá s oběma možnostmi!

Postup

Pro docílení přírodního vzhledu zvolte tenkovrstvou lazuru Balakryl Dixol, která zvýrazní kresbu dřeva, dodá mu lehký barevný nádech a ochrání jej před pronikáním vody a UV zářením. Můžete si zvolit jak bezbarvou lazuru, tak tu s určitým barevným odstínem, jako například dub, mahagon či palisandr. Dixol nanášejte ve směru vláken dřeva ve dvou vrstvách s odstupem 1-2 hodin. Radek Kříž k tomu dodává: „Mezi jednotlivými vrstvami doporučuji nátěr přebrousit jemným brusným papírem. Dejte pozor, aby teplota podkladu a okolí neklesla pod 10 °C.“ 

Jestliže jste fanoušci spíše barevných nátěrů, nebo chcete zakrýt kresbu dřeva, sáhněte po Balakryl UNI. Nabízí až 20 000 barevných odstínů, rychle schne, dobře se roztírá a dřevu dodá hladký matný vzhed. Balakryl UNI je k dostání ve třech možných provedeních, a to lesk, mat a satin.  Dále chrání dřevo proti povětrnostním vlivům a navíc má atest na dětské hračky a styk s potravinami. Barvu nanášejte ve 2 – 3 vrstvách s rozestupem 4 – 6 hodin.

V případě, že chcete nechat určité části plotu nenatřené a vytvořit tak například ornamenty nebo pravidelné linie, nalepte na tato místa krycí pásku, kterou po natření sejměte. Nečekejte však až bude barva zcela suchá, mohla by se totiž společně s páskou sloupnout.

Finále

Ať už zvolíte přírodní vzhled nebo spíš ten barevnějsí, vždy při nanášení barvy namáčejte pouze špičku štětce, aby vám barva nestékala po ruce. Nátěrovou hmotu také po otevření důkladně rozmíchejte.

Přejeme vám mnoho úspěchů a radost při renovaci vašeho plotu.