Jak na nátěr plastových povrchů

 
 

...

Také se už nemůžete dočkat teplejších dnů a přemýšlíte, co okolo domu vylepšit či opravit? Co do vašeho seznamu plánů zahrnout i nátěr plastových povrchů? Možná jste před nějakým časem odložili vybledlý květináč, stolek či zahradní nábytek s tím, že jejich vzhled už neodpovídá vašim požadavkům, ale zbavit se jich nechcete. Byla by totiž škoda vyhodit funkční plastové předměty, když k jejich oživení stačí tak málo!

Postup pro oživení věcí z plastu

Zjistěte typ plastu

Nejprve je nutné zjistit, o jaký druh plastu se jedná. Každý totiž reaguje na nátěr jinak a co funguje pro jeden druh, nemusí být vhodné pro jiný. Zkontrolujte proto spodní stranu předmětu, kde výrobci nejčastěji uvádějí značku specifikující daný plast. Pravděpodobně najdete zkratky jako PVC, PP, PE, PS nebo PMMA. Pozor si dejte na různé recykláty, měkčené plasty či umakarty, na kterých přilnavost barvy doporučujeme předem vyzkoušet. V případě, že budete používat krycí barvu, vyvarujte se natírání polyetylenu (PE), polypropylenu (PP) a teflonu.

Připravte si povrch

Nejen dřevo, ale i plasty je nutné před natíráním ošetřit brusnou houbičkou či brusným papírem. Tím se zlepší přilnavost nátěru a zaručí zamýšlený vzhled. Také je nutné setřít prach vzniklý přebroušením, povrch odmastit (běžným odmašťovacím přípravkem) a nakonec opláchnout čistou vodou.

Zvolte správnou nátěrovou hmotu

Pro plastové povrchy, zejména ABS, tvrdý PVC a umakart, se maximálně hodí Balakryl Plasty. Tato nátěrová hmota je vhodná pro povrchy nacházející se jak venku, tak uvnitř a to nejen plastové. Balakryl Plasty můžete použít i na potrubí nebo elektrikářské lišty. K jeho přednostem patří to, že rychle schne, nežloutne a vyniká následným leskem. Ať už se rozhodnete použít Balakryl Plasty jako krycí nebo základovou barvu, na výběr máte ze dvou odstínů a to bílé a tmavě hnědé.

Bezchybná aplikace

Jakmile plechovku otevřete, je nutné barvu dobře promíchat. Dejte si ovšem pozor na vzduchové bubliny, které by následně mohly zapříčinit nedokonalý vzhled . Žádné ředění barvy není nutné - pouze nanášejte na vámi zvolený povrch a to nejlépe ve dvou vrstvách s časovou prodlevou 4 až 6 hodin. Také mějte na paměti, že teplota okolí musí přesahovat 10 °C. Jestli natíráte větší rovné plochy, použijte váleček namísto štětce. Váleček vám totiž práci usnadní a urychlí.

Vylepšete výsledný vzhled

V případě, že chcete docílit perfektního vzhledu vašich plastových předmětů, doporučujeme po nanesení Balakrylu Plasty použít univerzální krycí barvu Balakryl UNI, která umožní tónovat až 20 000 odstínů. Balakryl UNI má atest na dětské hračky a styk s potravinami a můžete jej využít jak doma, tak venku. Tato nátěrová hmota se hodí i na dřevo, kov, keramiku, beton a jiné povrchy, což oceníte při renovaci dalších předmětů či dokonce objektů. Abyste zvýšili odolnost vůči povětrnostním podmínkám, doporučujeme použít Balakryl UNI lesk, který zajistí maximální ochranu povrchů.

Na závěr

Snad jsme vás tímto přesvědčili, že natírání plastových povrchů, které se zdají kluzké a nepřilnavé, může být hračka. Oživte proto starší kousky, které si zaslouží obnovu a opětovné využití. Přejeme vám zábavu při práci a radost z výsledku!